top of page

HEADSHOT

Peki nedir Headshot ?

Bizi ortak bir noktada birleştiren şey şu an en önemli ve öncelikli ihtiyacınız olarak head çekimi / cast fotoğrafı için kime başvuracağınız. İşi bilen, sizi en iyi şekilde tanıtacak fotoğraflara sahip olmanızı sağlayacak profesyonel bir fotoğrafçı arıyorsunuz. 

Öncelikle hepinize başarı dolu bir kariyer hayatı diliyoruz.
Cast / Headshot çekimleri yaptığımız ve başarı dilediğimiz oyuncuları, bir süre sonra televizyon kanallarında, sinema filmlerinde veya herhangi bir projede görmek bizi çok heyecanlandırıyor.

  Headshot fotoğraf aslında profesyonel vesikalık ve portre fotoğrafıdır. Ancak vesikalık gibi kısa zamanda ve amatörce hazırlanmaz. Çekim süresi minumum 30 maksimumda 90 dakika süren insanın profesyonelce doğal bir şekilde rötuşlanan fotoğraflara headshot denmektedir.

En basit ifadeyle, profesyonel bir vesikalık portre bir tür portredir. Headshot, yüzün omuzlardan yukarıya doğru sıkıca kırpılmış bir fotoğrafıdır. 

Cast direktörleri ve yapımcılar gerekli rol için oyuncu elemelerini öncelikle cast fotoğrafları olarak da adlandırılan Headshot fotoğraflarından yapmaktadır. Yüzlerce ve belki binlerce aday içinde öne çıkmak için tek şansınız profesyonel şekilde çekilmiş cast fotoğrafınızdır.

Eğer fotoğrafınız ile ilgi çekmeyi başarırsanız yapımcı resumenizi okumaya başlayacaktır. Resumenizin içeriğinde ise ilk olarak oyuncu adayının Headshot fotoğrafları ardından oyunculuk eğitim bilgileri, yetenekleri(dans, enstrüman, spor vb.), yabancı dil bilgisi, var ise tecrübeleri (reklam, dizi, sinema çalışmaları)  gibi detaylı bilgileri yer alır. 

Headshot fotoğraf çekimi nedir?

Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamış ülkemizde ise sonradan yerleşmiş oyuncu ve üst düzey yöneticilerin öz geçmişleri için hazırlanan estetik ve profesyonel fotoğraflara denilmektedir.

Robert De Niro

Nasıl olmalıdır?

Headshot fotoğraf çekimi oldukça önemlidir. Dizi ve sinema sektörünün çok gelişmesi ile birlikte oyuncu fotoğrafları da yetersizlik göstermeye başladı. Eski dönemlerde ihtiyaç duyulan fotoğraflar günümüzde geçerliliğini yitirdi.

Yeni dönemde ise az makyaj, siyah renk kıyafetler ve göğüs hizası çekimler geçerlilik kazandı. Bu şekilde headshot fotoğraf çekimlerinde oyuncunun mimikleri, yüz hatları ve az makyaj ile seçicilik daha ön plana çıkmış oldu.

  • Portre olarak adlandırılan çekimlerde oyuncularda sıfıra yakın makyaj olmalıdır

  • Surat hatlarında belirgin izler varsa kapatılmamalıdır

  • Mimikler ön planda tutulmalıdır

  • Doğal ve rahat olunmalıdır

  • Headshot formatında fotoğraf çekilmelidir

  • Yüz hatlarının net olduğu bir fotoğraf çekilmelidir

  • Kaliteli bir fotoğraf makinesi, iyi bir fotoğrafçı ve iyi bir lens kullanılmalıdır

Headshot Çekimi Nasıl Yapılır?


Headshot fotoğraf çekimleri cast ajans firmaları tarafından önemle üzerinde durulan konulardan biridir. Bu fotoğraflar halk arasında vesikalık olarak bilinen fotoğrafların, çok daha profesyonel imkanlarla zaman ve büyük emek harcanarak çekilmesidir.

Cast çekimi öncelikle oyuncuya hatta fotoğrafın kullanılacağı alana göre özel ışık düzeni kurularak çekilir. Oyuncu adayının kıyafet rengine göre fon ayarlanır. Ajans fotoğraf çekiminde en iyi fotoğrafları seçerek dijital işleme sürecinden geçirir.

Headshot fotoğraf çekiminde amaç; oyuncunun doğal ve samimi bakışlarını yakalamaktır. Cast çekimi oyuncuyu en iyi şekilde temsil etmelidir.

Oyuncu Headshot Fotoğrafı

Oyuncunun farklı roller için birbirinden farklı Headshot fotoğrafları olmalıdır. Bu farklı fotoğraflar farklı ifadeler olduğu kadar, farklı kıyafetler ile desteklenmelidir. Headshot fotoğraflar oyuncunun yüz hatlarını en net şekilde gösteren doğal fotoğraflardır.

Oyuncunun yüzünde, omuzlarında ve boynunda yer alan yara izleri, lekelere müdahale edilmez. Sivilceler geçici olduğundan dolayı rötuş işleminden geçirilir. Maydonoz Cast Ajans olarak oyuncularımızı headshot fotoğraf çekimi için alanında uzmanlaşmış, profesyonel fotoğrafçılara yönlendirmekteyiz.

Başarı merdivenlerini tırmanmaya başladığınızda profil resminiz sizi en iyi şekilde yansıtan kimliğinizdir!

bottom of page